Strona główna

Z Bumerang
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Spis treści

Bumerang

Zobacz zasady pisania na naszej Wiki

Bumerang - przedmiot wykonany z drewna, tworzywa sztucznego lub innego materiału służący do rzucania. Wykonany w taki sposób by po wyrzucie wracał do rzucającego lub trafiał w określony cel.

Wyróżniamy bumerangi powracające i bumerangi niepowracające.


Bumerang5.pngBumerang11.png


Bezpieczeństwo

Bumerang to bardzo niebezpieczny przedmiot zarówno dla osób postronnych, jak i dla samego rzucającego.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa przy rzucaniu bumerangiem.

  • Dzieci rzucają pod opieką dorosłych.
  • Osoby postronne muszą być poinformowane o tym, że rzucamy i muszą obserwować lot bumerangu.
  • Nie rzucamy przy silnym wietrze.
  • Nie rzucamy w pobliżu rożnego rodzaju przeszkód, wartościowego mienia, grup ludzi lub zwierząt.
  • Nie rzucamy uszkodzonym bumerangiem.
  • Jeśli bumerang jest ciężki, lub ma ostre krawędzie musimy zachować szczególną ostrożność, łapać w rękawicy lub nie łapać w ogóle. Taki bumerang zachowuje się jak broń, dlatego nie wolno nim rzucać w pobliżu dzieci, zwierząt. Jest przeznaczony tylko dla osób dorosłych i doświadczonych miotaczy.

Technika rzutu

Technika rzutu nie jest skomplikowana, lecz jednocześnie jest uzależniona od wielu czynników, które na nią wpływają. Dopiero po pewnym czasie miotacz nabiera doświadczenia i jest w stanie w taki sposób rzucić bumerangiem, by ten poleciał w określony sposób i w określone miejsce, niekoniecznie wracając do miotacza.

Modyfikacje

Bumerang można zmodyfikować trwale lub czasowo w celu zmiany jego właściwości lotnych.

Czasową modyfikacją może być założenie np. gumek recepturek na wiatr w celu zwiększenia oporu powietrza i tym samym ograniczenie zasięgu bumerangu w czasie wietrznej pogody.

Materiały

  • Sklejka drewniana zwykła
  • Sklejka drewniana lotnicza
  • Tworzywo sztuczne
  • Kompozyty

Historia

Bumerang powstał w Australii w czasach prehistorycznych i był wykorzystywany przez ówczesne ludy plemienne do polowania jako broń. Obecnie służy w celach sportowych i rekreacyjnych. Bumerangi typu etno - etniczne są wzorowane na broni Aborygenów. Posiadają ładne malowania podobne jak w dawnych czasach w Australii, przeważnie transparentny lakier, kształt typu banan lub rogal i są wykonane ze sklejki o grubości 6 - 10 mm. Ich ciężar waha się od 200 do 600 gram. Zaleca się szczególną ostrożność w czasie rzucania tymi bumerangami, ponieważ stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia z powodu swojego ciężaru. Bumerangi tego typu są robione raczej z myślą o powieszeniu na ścianie jako dzieło sztuki niż rzucaniu.

Miotacz

Miotacz - osoba rzucająca bumerangiem. Zamiennie można używać słowa rzucać lub miotać.

Przestrzeń miotacza

Przestrzeń miotacza - obszar w którym miotacz rzuca bumerangiem. W zależności od rodzaju bumerangu przestrzeń potrzebna może mieć nawet 300 000 m^3. Podłoże w przestrzeni miotacza powinno być równe, miękkie, bez zabudowań i drzew o szerokości i długości dwa razy większej niż zasięg bumerangu.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Strony
Linki
Kategorie
Narzędzia